Fortsatt förtroende att genomföra SL:s ombordmätningar

Idag fastställdes det att vi får förtroendet att genomföra Trafikförvaltningens undersökning Upplevd kvalitet under ett antal år framöver.

Samarbetet innebär att varje månad kommer mäta kundernas nöjdhet med sina resor ombord.

– Vi är stolta över att få fortsatt förtroende från Trafikförvaltningen. Avtalet är ett av de största i vår bransch och ett tydligt tecken på vår styrka inom den offentliga sektorn i allmänhet och inom trafik i synnerhet, säger Roland Gustavsson, VD på Origo Group.

Ta del av hela nyheten här.

Mer läsning...

tjej undersöker priset på en hatt för att avgöra om hon vill köpa den eller inte

Inför prissättning: Mät målgruppens preferenser och betalningsvilja

Vad är din vara eller tjänst värd för kunden? Det är en svår fråga att gissa sig till. Speciellt när inflationen har kommit påverka våra plånböcker. Men, det finns ett enkelt sätt att ta reda på det och hamna så rätt som möjligt.
läs mer

Nya uppdateringar i Great Rate

Se när Ted Axelsson visar uppdateringarna med Great Rate under ett frukostmöte. Vår HR-chef Lotta Widercrantz tittade in för att ge sin bild av användarupplevelsen.
läs mer

Så arbetar dessa företag insiktsdrivet - och når framgång

Ta reda på hur Amazon, Swedavia, ICA, Essity, SKR, White Arkitekter, Jula och Kalmarhem jobbar med insikter genom att ladda vår senaste guide!
läs mer